BETTY NANSEN TEATRET HAR FÅET UDGIVET FORSKNINGSARTIKEL I INTERNATIONALT TIDSKRIFT
Siden 2019 har artistic researcher Mette Tranholm forsket i Betty Nansen Teatrets kollektive kreative processer. Det arbejde har nu kastet den første længere artikel af sig, som er blevet udvalgt til publikation af internationale tidsskrift Journal for Artistic Research.
Ført an af artistic researcher Mette Tranholm, som står i spidsen for Betty Udvikler, har teatret de sidste fem år eksperimenteret med nye måder at skabe scenekunst i fællesskab. Tranholm har fulgt og dokumenteret den særlige metode – samskabelse – som er arbejdsformen på Betty Nansen Teatret. Og hjulpet med at udvikle den.
Artiklen ”Renegotiating the notion of artistic genius – within the frame of an institutional theatre”, som netop er udkommet i det nyeste nummer af Journal for Artistic Research belyser, hvad der sker med forståelser af ’kunstnergeniet’ og ’stjernen’, når kollektive metoder og måder at producere scenekunst på implementeres på det traditionelt set hierarkisk opbyggede institutionsteater.
Artiklen peger på, at brugen af den samskabende metode i teatrets praksis ikke bare præger den enkelte forestillings sceniske udtryk, men også ændrer selve definitionen af scenekunsten fra noget, der udspringer fra ét individ (kunstnergeniet) til at blive oplevet som en relationel handling og noget, der opstår mellem mennesker.
ARKTIKLEN KAN LÆSES HER
”At have en forsker ansat er for et teater en kæmpe gave, og sikrer blandt andet, at vi kan dele vores arbejde med en masse nye kunstnere, branchefæller og interesserede i både ind- og udland. Vi er stolte af at udkomme i et medie, som kun deler kunstforskning af høj kvalitet”, siger direktør på Betty Nansen Teatret Eva Præstiin.